Facebook’ta 360 Fotoğraflar Oluşturarak Dikkat Çekin!

Facebook’ta 360 Fotoğraflar Oluşturarak Dikkat Çekin!

Sosyal medya mecralarının kullanımı dijital pazarlama sürecinin oldukça önemli bir halkasıdır. Facebook bana göre sosyal medya mecralarından en önemlisi ve en fazla ağırlık verilmesi gerekenidir. Çünkü Facebook’ta her sosyal medya mecrasında bulunan özellikler ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Facebook’un sunduğu 360 fotoğraflar özelliği ile hedef kitlenizin dikkatini çekebilir ve tamamlayıcı hikayeler oluşturabilirsiniz.

360 Görseller Nasıl Çalışır?

Sistem oldukça kolay çalışmaktadır. Siz 360 görselinizi çekip Facebook’a yüklersiniz. Gerekli formatı ve doğru çekimi gerçekleştirdiyseniz Facebook otomatik olarak görseli 360 görsel olarak algılayacak ve kullanıcılara öyle sunacaktır. Bunun için panoramik görsel uygulamalarını yada kameralarını kullanabilirsiniz.

360 Görseller Nasıl Oluşturulur?

360 fotoğraflar oluşturabilmek için iki seçenek bulunmaktadır. İlk seçenek, bunun için tasarlanmış kamera ve yazılım kullanmak gerekmektedir. Sadece 360 fotoğraflar çekmek, videolar kayıt etmek için kameralar üretilmiştir. Bu ürünlerden bazıları; Kodak Pixpro, Samsung Gear 360, Eken r 360, LG 360 gibi markaların kameraları bulunmaktadır. Marka ve özelliklerine göre değişen bu cihazlar 300 TL ile 1000 TL arasında fiyatlanmaktadır.

360 kamera almak istemiyorum, ancak 360 görselleri kullanmak Facebook’ta yayınlamak istiyorum nasıl olacak? Kamera almadan da Facebook 360 görselleri kullanabilirsiniz. İşte bu da ikinci seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Telefonunuzun kamera yazılımında panoramik çekim özelliği bulunmaktadır. Bu yazılımı kullanarak panoramik görsel oluşturabilir ve Facebook’a yükleyebilirsiniz. Aynı şekilde Facebook yüklediğiniz bu görseli otomatik olarak 360 görsel olarak algılayacak ve kullanıcılara öyle sunacaktır.

Panoramik Fotoğraf Çeken Kamera Uygulamaları:

360 görseller oluşturabilmek için panaromik görsel oluşturmanız gerektiğinizden bahsettik. Peki telefonunuzun kamera yazılımında panoramik çekim işlevi yok veya doğru çalışmıyorsa ne yapacaksınız? Bunun içinde bir çözüm var. Cihazınızın uygulama mağazasından kaliteli bir kamera yazılımı yükleyerek panoramik özelliğini kullanabilirsiniz.

Google Kamera: Google’ın her ürünü gibi Google kamera yazılımı da oldukça kaliteli ve stabil çalışmaktadır. Google kamera yazılımı ile panoramik görseller oluşturabilirsiniz.

Cardboard Kamera: Daha çok sanal gerçeklik için yazılan bu uygulama panoramik görseller çekme imkanı sunmaktadır. Yine Google’ın bir ürünü olan Carboard Kamera yazılımı da oldukça stabil çalışmaktadır.

Photo 360 by Sfera: Sfera tarafından geliştirilen Photo 360 °, kullanıcılara harika  panoramik fotoğraflar çekebileceksiniz. Ayrıca bu uygulama sayesinde 360 derece videoda kaydedebiliyorsunuz.

360 Görseli Web Sitenize Gömebilirsiniz

Facebook’ta yayınladığınız 360 görselinizi web sitenizde de yayınlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey görselin bağlantısını alıp sitenizde kullanmanız.

İnternet sitesine bu videoyu gömmek için; Gömmek istediğiniz videoya gidin. Gönderi sağ üst köşesine tıklayın ve Videoyu Sitene Göm’ü seçin. Ekranda görünen kodu kopyalayın ve internet sitenize yapıştırın. İşte hepsi sadece bu kadar.

Facebook 360 Görsel Hikaye Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereknler

Facebook 360 görselleri oluşturmak teknik açıdan kolay gibi gözükse de bunu hikayeleştirmek biraz zaman alabilir. Bir hikaye için önceden düşünmeniz gereken senaryo olması gerekmektedir.

Hızlı hareketlerde bulunmayın.

Kamerayı sabitleyin yada görselleri yavaşça çekin, çünkü çekim esnasında görsel kayması hoş gözükmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir