Opencart E-Ticaret Sistemi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Opencart E-Ticaret Sistemi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Opencart açık kaynak kodlu bir e-ticaret sistemidir. Opencart e-ticaret yazılımıdır. Yani opencart sayesinde ücretsiz olarak bir e-ticaret sitesi hazırlayabilirsiniz. Yazımın ilerleyen bölümlerinde Opencart’ın ne işe yarayacağını, ne gibi imkanlar sunduğunu olumlu ve olumsuz yanlarına değineceğim.

E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Bir fikriniz, hizmetiniz ya da ürününüz var ve bunu dijitale taşımak buradan ticaret gerçekleştirmek istiyorsanız opencart sizin için bir ilaç niteliğindedir. Hem de bu işe yeni giriyor ve aşina olmak istiyorsanız yüksek ücretler ödememek için ücretsiz bir yazılım olan opencartı kullanmanız oldukça yarar sağlayacaktır.

Bir web sitesi kurabilmek için hosting ve alan adına ihtiyacınız bulunmaktadır. Yani bu ister kurumsal bir web sitesi olsun, ister tek sayfalık bir proje sitesi ya da bir e-ticaret sitesi olsun ihtiyacınız olan temel gereçler bir alan adı ve hosting. Tabii sanal pos almak için SSL sertifikası, Statik ip gibi hizmetleri de kullanmak zorundasınız.

Hosting Nedir?

Hosting nedir sorusunun yanıtını farklı bir yazıda daha ayrıntılı olarak ele aldım. Ancak burada da kısaca değinmek istiyorum. Hosting, web sitenizi diğer kullanıcıların ulaşması için 7/24 açık olan internete sürekli bağlı olan bir bilgisayardır. Müşterilerinize yani hedef kitlenize göstermek istediğiniz fotoğrafları ya da metinleri bir blog sistemi ya da e-ticaret sistemi aracılığı ile hostinginize yüklüyorsunuz. Mantığını basit olarak anlatmak istedim. Teknik konulara fazla değinmeden alan adının ne olduğuna da kısaca değineceğim.

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adı internet sitenizin, web alemindeki adıdır. Nasıl her birimizin ismi ve soyadı olduğu gibi web alemindeki internet sitelerinde isimleri olmak zorundadır. Aslında aldığımız bu alan adları ip numaralarından oluşmaktadır. Ancak akılda kalması için bu ip numaralarına isimler verilen bir sistem kurulmuştur.

Hosting ve Alan Adı Tamam Geriye Ne Kaldı?

Hosting ve alan adınızı aldıktan sonra, hizmet aldığınız firmadan hosting panel bilgilerinizi almanız gerekmektedir. Bu kimi zaman Cpanel (bence daha kolay arayüzü var) kimi zaman plesk panel olarak karşımıza gelmektedir. Cpanel’in içerisinde opencart e-ticaret sistemi yüklemeye hazır olarak gelmektedir. Ancak yine de siz sunucuya dosyaları kendim atmak istiyorum diyorsanız, opencart’ın sitesinden istediğiniz versiyonu indirebilirsiniz.

Opencart’ı Kurdum Şimdi Ne Yapacağım?

Opencart e-ticaret sistemini kurduktan sonra karşınıza sadece ve özelleştirmeseniz bile iş yapabilecek bir tema gelmektedir. Bu tema ile bile satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak daha profesyonel bir görünüm ve daha çok ürün sergilemek istiyorsanız tema değişikliğine gitmek zorundasınız. Tema değişikliği için biraz teknik bilgiye ihtiyacınız olmaktadır. Beğendiğiniz ve eriştiğiniz temanın dosyalarını hosting panelinden ya da Filezilla programı aracılığı ile sistem dosyalarının içerisine yüklemeniz gerekmektedir. Bu dosyanın adı htdocs ya da public html’dir.


Temayı ve Sistemi Özelleştirmek İçin Modülleri Öğrenin

Sistemi ve temanızı özelleştirmek ve özelliklerini açabilmek için opencart içerisindeki modülleri öğrenmeniz gerekmektedir. Opencart sistemi içerisinde bir çok opsiyon sunulmaktadır. Ancak tüm bunları sizin aktif edip yada kapatmanız gerekmektedir. Modüllerin ne işe yaradığını, her temanın farklı modüle sahip olabileceğini, sanal pos kurmak için modül kurmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.
Opencart ile e-ticaret sitesi kurmak için biraz web alemi ile bilgili olmanız ya da araştırmalı ve uygulamalısınız. Zaman alacak bu işlem sizin her ay veya yıl para vermenizi engelleyecek bir sisteme kavuşmanızı sağlayacaktır.

Opencart’ın Avantajları

  • Bu sistem tamamen ücretsiz bir yazılımdır.
  • Sistemi istediğiniz gibi özelleştirebilir ve kaynak kodlarına müdahale edebilirsiniz.
  • Birçok ücretli ve ücretsiz tema desteği bulunmaktadır.
  • Türkiye’de çok kullanılan bir e-ticaret sistemi olduğu için hemen hemen karşılaşılacak bir çok sorunun çözümü forum sitelerinde bulunmaktadır. Çözümü olmayan sorunlar için de soru soracağınız bilgili büyük bir kitle size yardımcı olacaktır.

Opencart’ın Dezavantajları

  • Açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için sistem içerisinde açıklar bulunabilir bu nedenle sistemi kötüye kullanan insanlar sitenize ve bilgilerinize erişebilir. (Ancak unutmayın ki opencart sürekli güncellenmekte ve açıkları kapatılmaktadır. Bir opencart sitenin açığının bulunması oldukça zor bir süreçtir)
  • Biraz olsun teknik bilgisi, kodlama bilgisi olmayan kişiler opencart site kurmakta zorlanabilir.
  • Versiyon güncellemelerinden sonra birtakım problemler yaşanacağı aşikardır. Bazı çalışan modüller çalışmaz hale gelecektir. Ve her çalışmaz hale gelen versiyon için güncelleme yapmanız gerekmektedir. (Bu güncellemeler gelene kadar versiyon güncellenmesi yapmanız önerilmez)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir