SEO İle Adwords Harcamalarınızı Düşürebilirsiniz!

SEO İle Adwords Harcamalarınızı Düşürebilirsiniz!

SEO, arama motoru optimizasyonu ile Adwords harcamalarınızı düşürebilirsiniz. Doğru ve planlı olarak yapacağınız bir SEO çalışması ile sitenize gelen trafiği arttırabilirsiniz. Adwords anahtar kelime maliyetlerinizi, yapılan planlı bir çalışma ile azaltabilirsiniz. SEO çalışmalarınız doğrultusunda sitenize gelecek organik trafik dolayısıyla Adwords maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Bugün görüştüğüm bir müşterimin aylık 100 bin lira reklam harcaması yaptığını öğrendim. Bir e-ticaret sitesi yöneten ve aylık trafiğinin %80’inden fazlasını reklam harcamaları ile gerçekleştirdiklerini üzülerek tarafıma bildirdiler Bende onlara bu oranın yüksek olduğunu, etkili ve uzun dönemli bir SEO çalışması ile reklam harcamalarınızı azaltabileceklerini ya da sitelerine gelen trafiği daha da arttırabileceğimizi bahsettim. Görüşmenin sonunda müşterimin gözleri parıldıyordu.

Belirli Anahtar Kelimeler Üzerine Çalışılmalıdır

Adwords’te reklam ücretleri temelde, görüntülenme ya da tıklama başına ödenmektedir. Basit olarak bahsetmek gerekirse, otomobil anahtar kelimesini TBM (Tık Başı Maliyet) 5 TL olduğunu varsayalım. Bu anahtar kelime ile sitenize 100 trafik geldiğini ve toplamda 500 TL ödediğinizi düşünelim. Otomobil anahtar kelimesinde SEO çalışması ile ilk sayfada çıkıp organik trafiği sitenize çekebilirsiniz. Bu doğrultu da yapacağınız iki seçenek vardır. Ya Adwords trafiğini de kaçırmamak için bütçenize dokunmazsınız ya da reklam bütçenizi bu anahtar kelimede kısarak bütçe de tasarruf etmiş olursunuz. Verdiğim örneği bir çok anahtar kelime de uygulandığını düşünün ve reklam harcamalarında yapabileceğiniz tasarrufu hesaplayın.

Adwords Paranıza Bakar

Google’ın reklamcılık platformu Adwords reklam verenlerin bütçesine bakmaktadır. Bütçeniz yok ise reklamınız durdurulur ve doğal olarak sitenize gelen trafik’te durur. Bu doğrultuda satışlarınızda durur. Ancak SEO konusunda yapacağınız çalışma ile sitenize gelecek organik trafiği arttırabilirsiniz. Bu artış satışlarınıza olumlu etki sağlayacaktır.

SEO Adwords’ü, Adwords SEO’yu Etkilemektedir

Arama motoru optimizasyonu Adwords harcamalarınızı düşürmeyi sağlayacaktır. Verdiğiniz Adwords reklamları sayesinde de sitenize gelen trafik SEO açısından sitenizi desteklemektedir. Yani bu birbirine bağlı bir zincirdir. Aynı dişli çark gibi düşünün. Bir dişli çark dönerse tüm sistem döner. Dijital Pazarlama olarak bakılırsa, Sosyal Medya, SEO, Adwords, Dijital PR gibi çalışmalar birbirini aynı bir dişli çark gibi etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir