WordPress İle Profesyonel Web Siteleri Oluşturulabilir Mi?

WordPress İle Profesyonel Web Siteleri Oluşturulabilir Mi?

WordPress içerik yönetim sistemi ile profesyonel bir web sitesi oluşturulur mu? İşte bu sorunun yanıtını yazımın devamında tartışacağım. Teknoloji ve yazılımlar ilerledikçe otomasyonu beraberinde getirmiştir. WordPress içerik yönetim sistemi’de web site kurmayı ve bu web siteyi tek tıkla istediğiniz temaya büründürme imkanını sunmaktadır.

Düşünsenize binlerce temayı  istediğinizi web sitenize bir kaç tık ile uygulayabiliyorsunuz. Bu mükemmel bir destek. WordPress’in sağladığı bu kolaylık web sitelerin sayısının büyük bir hızla artmasına sebep oldu. Son senelerde yüz binlerce çöp site açıldı ve çoğu çalışmasını durdurdu ya da boş olarak duruyor. WordPress gibi içerik yönetim sistemlerini getirdiği bu kolaylıkların yanında bu sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu çöp sitelerin yüzünden WordPress gibi mükemmel bir yapıya sahip sistemin adı karalanmıştır. Ancak tabii ki web alemini bilen ve gerçekten bu işten anlayan sektör profesyonelleri WordPress’in getirdiği kolaylıkları kullanmaya devam etmiştir.

Google WordPress’i Sevmiyor Mu?

Duyduğum en komik yargı bu olmalıdır. İsmini vermek istemediğim bir sosyal medya uzmanı Google’ın arama motoru optimizasyonu çalışmalarında WordPress siteleri sevmediğini ve önemsemediğinden bahsetmiştir. Bu tamamen yanlış bir yargıdır. Google hiç bir siteyi veya içerik yönetim sistemini sevmek ya da sevmemek için değerlendirmez. Google bir sitenin kullanıcı dostu olmasını ve arama motoru botlarının kolay taramasını sağlayacak, bu botların dilinden anlayacak bir web site olmasını ister. Bu SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusuna girmektedir. Ancak şunu da söylemeden geçemem. SEO’yu en kolay ve doğru uygulayabileceğimiz platformlardan bir tanesi WordPress’tir.

Bir WordPress site ya da herhangi bir içerik yönetim sistemi, doğru optimize edilmez, kullanıcı dostu bir site olmaz, çalıntı içerik girerse bu site Google gözünde çöp sitedir. Google filtrelerine yine SEO makalelerimde değineceğim.

WordPress Güvenilir Değildir Yargısı Doğru Mu?

Açık kaynak kodlu tüm yazılımlarda bu sorun mevcuttur. Android işletim sistemi, Opencart, WordPress açık kaynak kodlu sistemlere örnektir. WordPress bir açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemidir. Yani tamamen ücretsiz ve sistem kodları erişilebilirdir. Bu da kötü düşünceli kişilerin WordPress sitelerin açıklarından yararlanıp, sisteme izinsiz girmesine bir kapı açmaktadır. Çünkü kötü niyetli bir çok yazılımcı açık kaynak kod üzerinden bir çok deneme gerçekleştirip bu sistemin açıklarını bulmaya çalışmaktadırlar. Ancak WordPress bir çok iyi niyetli geliştirici tarafından açıkları bulunup ve bu açıkların giderilip sistemin güncellemesi ile bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca WordPress doğru kullanılırsa erişilmesi oldukça zor bir sistem haline getirilebilir. WordPress içerisinde bir çok ücretli ve ücretsiz güvenlik eklentileri bulunmaktadır. Bu eklentiler sizin tanımladığınız ıp’leri ya da birden fazla giriş denemesi gibi robotik hareketleri algılayıp sistemi koruma altına almaktadır. Yani asıl mesele bir işin doğrusunu ve bunu bilerek yapmaktan geçmektedir.

WordPress Bir Çok Eklenti İle Kolay Yönetim İmkanı Sağlıyor

WordPress bir çok ücretli veya ücretsiz eklenti ile yöneticilere kolay yönetim imkanı sunmaktadır. Kod bilgisi bilmeden dahi bir siteyi yönetebilir ve eklentilerin yapısına göre sitenizi özelleştirebilirsiniz. SEO, sosyal medya entegrasyonu, güvenlik, tasarımsal değişiklikler ve daha bir çok alanda başarısını kanıtlamış yüzlerce eklenti bulunmaktadır. Ancak şunu da unutmamak gerekir. Sitenizi bir eklenti çöplüğüne getirmeniz sitenizin yavaşlamasına sebep olacaktır. Bu nedenle doğru eklentileri doğru ayarları ile kurmak oldukça önemlidir.

WordPress’e Büyük Bir Sistem İnşaa Edebilir Miyim?

WordPress tabanlı çalışan bir çok site bulunmaktadır. Hatta Dünya üzerindeki web sitelerin yarısından fazlası WordPress tabanlı olarak oluşturulmuştur. WordPress temalarını istediğiniz gibi özelleştirebilir ve inşaa etmek istediğiniz sisteme yani düşüncenize uyarlayabilirsiniz. Ülkemizde Bir çok tanınmış internet sitesi wordpress tabanlıdır. Bunlara örnek vermek gerekirse;

shiftdelete.net, webtures.com, biruni.edu.tr, seosözlük.com, sozcu.com.tr, listelist.com, ergoterapim.com, chp.org.tr. 

Bu gibi ünlü kuruluşlara daha yüzlercesi eklenebilir.  Bu da uzun uzun dil dökmektense, WordPress tabanlı büyük bir sistem inşa edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sizde merak ettiğiniz sitelerin WordPress tabanlı olup olmadığını iki adımla öğrenebilirsiniz. Girdiğiniz sitede boş bir yere mouse ile sağ tıklayıp, “sayfa kaynağını görüntüle” demeniz gerekmektedir. Açılan sayfada sitenin kodları karşınıza gelmektedir. Burada ctrl+f tuş kombinasyonunu kullanıp arama çubuğunu açmanız gerekmektedir. Açılan arama çubuğuna “wp” yazıp aratmalısınız. Arama sorgusundan sonra bir çok yerde  wp kısaltmasını görüyorsanız o site wordpress tabanlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir